Barcelona

Barcelona (v minulosti tiež známa ako Barcino, Barchinona, Barcalona, Barchelona či Barchenona), existuje mnoho legiend ohľadom pôvodu názvu mesta.

Legenda opisujúca Herkulesa, ako toho, ktorý pomenoval toto krásne mesto či legendy o tom ako Barcelona nesie meno jej veľkých dobyvateľov. Nikto nikdy presne nepoznal pôvod vzniku mena Barcelona. A tak si každý môže prisvojiť tú svoju, vlastnú teóriu vzniku.

Mne sa pochopiteľne najviac páči tá, ktorá popisuje silnú, mladú, krásnu ženu, po ktorej nesie toto veľkolepé mesto meno Barcelona.

Mesto, ktoré má veľa podôb – priemyselná, business Barcelona, plná dôležitých a neprestajne sa za niečím ponáhľajúcich manažérov, olympijská Barcelona, ktorá nesie v sebe športové spomienky z ´92, mesto veľtrhu a kongresov, mesto moderných dizajnérov a návrhárov, historická stará mama Barcelona, ktorá si pamätá nejeden, jej obyvateľmi už dávno zabudnutý, príbeh.

Ale nad všetky tváre Barcelony víťazí tá, ktorá jej aj najväčšmi svedčí. Neprekonateľne rebelská a neskrotná Barcelona, kde si každý žije svoje a nikoho to nepohoršuje. Mesto pláže aj hôr. Aj preto ju my, milovníci Barcelony, tak zbožňujeme.

Suma sumárov, ako povedal José Luis Caballero v jednej zo svojich kníh:

„Nepoznám ďalšie také mesto, ktoré bolo toľkokrát a opakovane bombardované vlastnými vládcami.“ A predsa prežila. Silná a hrdá.